V tomto příspěvku bych se rád podělil o užitečné a zajímavé odkazy, kontakty, nebo informace, které souvisí s klavíry, jejich údržbou a děním kolem nich.
1) STĚHOVÁNÍ PIAN: Hledáte spolehlivé, profesionální, ale cenově dostupné stěhování pro svůj klavír (a nejen pro něj)? Doporučuji firmu Jiří Vávra, se kterým několik let spokojeně spolupracuji. Podrobnosti zde:
http://www.vavra-stehovani.cz/
2) LADĚNÍ PIAN: Hledáte profesionální ladění a opravy klavírů všeho druhu v Praze a okolí? Pan Karel Průcha je vždy mojí sázkou na jistotu a zároveň laskavým dvorním technikem pro piana z naší nabídky. Je zároveň odborníkem a certifikovaným technikem i pro jiné značky s mnohaletou praxí v tomto oboru. Podrobnosti zde:
http://www.karel-prucha-piana.cz
3) DĚNÍ VE SVĚTĚ LADIČŮ A KLAVÍRNÍKŮ (opravářů pian): Tušíte, co se děje ve světě ladičů pian, klavírníků, stavitelů a opravářů varhan a příbuzných klávesových nástrojů? Nepřijde Vám, že tito obdivuhodní mistři tak nějak nejsou v posledních letech téměř vidět a není o nich ani mnoho slyšet? Naštěstí tu ale stále jsou a o jejich zviditelnění a další rozvoj se úspěšně snaží KRUH KLAVÍRNÍKŮ, VARHANÁŘŮ, STAVITELŮ A RESTAURÁTORŮ KLÁVESOVÝCH HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ pod vedením pana Jakuba Zahradníka (www.pianoteka.cz), který se s teamem profesionálních mistrů snaží nejen o udržení vysoké profesionální úrovně, ale především o další rozvoj a kontinuitu těchto záslužných a perspektivních řemesel i v budoucích letech. Jejich zásluhou se např. v Praze na Konzervatoři a střední škole Jana Deyla (www.kjd.cz) nedávno otevřel studijní obor Ladění klavírů a příbuzných nástrojů a také obor Klavírník – oprávář klavírů a příbuzných nástrojů. Více o Kruhu naleznete zde:
4) JAK STARÝ JE MŮJ KLAVÍR: Snažíte se dopátrat alespoň přibližného stáří Vašeho pianina, nebo klavíru? Pomocnou ruku nabízí tento web, který zná i většinu tuzemských značek. Drobnou nevýhodou je fakt, že nezná menší výrobce a rok výroby je pochopitelně orientační. Nicméně doporučuji vyzkoušet. Stačí zadat značku, výrobní číslo Vašeho nástroje a zvolit zda se jedná o pianino, či křídlo. Odkaz zde:
https://pianoagecalculator.com/
5) HISTORIE ZNÁMÝCH KLAVÍRNÍCH ZNAČEK: Zajímáte se o původ, historii a mnohé další zajímavé informace o klavírech? Mnoho těchto užitečných informací a rad nabízí následující web:
6) UNIKÁTNÍ MUZEUM KLAVÍRŮ na Moravě: Pokud jste milovníci nejen klavírní hudby, ale i klavírů samotných, tak při cestě na jižní Moravu nevynechejte příležitost navštívit soukromé muzeum SVĚT KLAVÍRŮ VYŠKOV, ve kterém se jeho majiteli panu Berčíkovi podařilo nashromáždit naprosto unikátní, ojedinělou a ucelenou sbírku pian a jejich předchůdců od 15. do 20. století. Na většinu pian je navíc možné si i sahnout 🙂
7) KLAVÍRNÍ ŠKOLA: Hledáte kvalitní soukromou klavírní školu pro své potomky, nebo sami pro sebe? Cenově dostupné a velmi kvalitní kurzy hry na klavír nabízí dětem, mladistvým i dospělým začátečníkům pražská Piano School Prague paní Evy Lorenc (rozené Suchánkové). Studovat hru na klavír tu lze jak prezenčně, tak samozřejmě i on-line formou, čili není podmínkou bydlet v Praze a okolí:
https://www.pianoschoolprague.cz/