O značce CAROD

Novodobá historie firmy CAROD Pianos Ltd. se začala psát v roce 1992, kdy došlo ke spojení obchodní firmy s hudebními nástroji YH Musical Instruments s továrnou na výrobu pian ve městě Changsha v Číně. Firma v devadesátých letech i po roce 2000 pokračovala s výrobou pian pod původní čínskou značkou. Následně firma odkoupila obchodní značku CAROD a zahájila spolupráci s itelským stavitelem klavírů SERRA. 

Značka CAROD původně patřila německému výrobci pian jménem Adolf Carod ze Saska. Začátek výroby pian CAROD se v Německu datuje do roku 1858 a trval až do válečných let ve 20. století. Během 1. světové války výroba těchto pian v Německu zanikla a značka časem upadla v zapomnění. Společnost YH Musical Instruments se rozhodla tuto značku oživit a zdůraznit tak evropský původ, řemeslnou tradici a evropské standardy, které se plně uplatňují v současné produkci pian CAROD, díky spolupráci s italským stavitelem klavírů jménem Pasqualino SERRA, který dlouhodobě působí v továrně a pod jeho vedením vznikla současná modelová řada pianin a klavírů zn. CAROD. 

Piana CAROD tak nesou rukopis italské, respektive evropské klavírnické školy od konstrukce piana na rýsovacím stole, výběr dodavatelů klíčových komponent až po definici technologie výroby a montáže. Společnost CAROD dnes patří k stabilním a respektovaným výrobcům klavírů, jejíž celková roční produkce dosahuje úrovně 6000 kusů pianin a křídel. 

Samozřejmostí je pravidelná certifikace společnosti dle mezinárodního systému jakosti ISO9001 a dalších.  

Piana CAROD Vás potěší kultivovaným zvukovým projevem, poctivou a robustní konstrukcí, která zahrnuje sloupkovou kostru z masivního dřeva a celopancéřový litinový rám, dále užitím tradičních materiálů a dodržováním léty prověřených konstrukčních principů dle evropských standardů, což je zárukou dlouhé životnosti a odolnosti těchto nástrojů.

Zvolená výrobní technologie vhodně kombinuje tradiční ruční práci s moderní automatizovanou výrobou. Díky tomu je kvalita, řemeslné zpracování a životnost klavírů CAROD na úrovni renomované evropské, americké a asijské konkurence v dané kategorii, tj. domácí a školní piana pro začínající i pokročilé hráče. 

Konstrukce a výroba pian CAROD dle evropských standardů přináší řadu dalších výhod, zejména v užití kvalitních a v Evropě běžně rozšířených komponent – např. německé struny RÖSLAU, kladívková mechanika LUO, německá kladívka a plstě ABEL, FFW a další.

Ve vybraných modelech pian výrobce nabízí značkové mechanikové komponenty RENNER, německé količníky DEHONIT, nebo ozvučné desky od německé firmy STRUNZ a italské firmy CIRESA.

 

Klavíry a pianina CAROD se tak mohou pochlubit řadou spokojených zákazníků a širokou obchodní sítí po celém světě:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsme přesvědčeni, že klavíry CAROD dokáží plně uspokojit i náročnou českou klientelu v soukromé, vzdělávací i v profesionální sféře.

 

Z výroby klavírů CAROD

 

Vývoj klavírů CAROD – probíhá v Asii pod vedením zkušeného italského klavírníka Pasqualina Serry, který má 30ti letou praxi v tomto oboru a trvale působí v továrně. Pod jeho vedením vznikla současná modelová řada klavírů a pianin.

 

 

 


 

 

Litinový rám – celopancéřový a celoobvodový typ rámu navržen a vyroben tak, aby odolal stálému a nekompromisnímu zatížení (tahu strun) až dvaceti tun bez sebemenších deformací a nežádoucích rezonancí po celou dobu životnosti nástroje. (Pozn.: tah strun u naladěného pianina se pohybuje cca kolem 14 tun).

 

 

 

Vysoká přesnost výroby – dosažená pomocí moderních automatizovaných CNC strojů a kvalitní řemeslné práce.

 

 

 

 

 

 

Povrchová úprava – lakování moderními laky, kterým je dopřána dostatečná doba zrání. Díky tomu klavíry Carod zachovávají barevnou stálost a zároveň se jejich povrch snadno udržuje.

 

 

 

 

 

 

Kladívková mechanika zn. LUO – konstruovaná s požadavkem na bezvadný dvojrepetiční chod a s důrazem na odolnost a dlouhou životnost všech dílů. Patentovaná technologie této mechaniky zároveň zvyšuje odolnost vůči teplotním a vhlkostním vlivům prostředí. Firma LUO dnes patří k největším světovým výrobcům klavírových a pianinových mechanik a její produkty (klávesnice a kladívkové mechaniky) naleznete v klavírech mnoha renomovaných asijských, amerických a evropských výrobců pian.

 

 

 

Sestavení nástroje – obsahuje řadu přesných kroků, které zajišťují jak precizní usazení rezonanční desky a litinového rámu do dřevěné kostry klavíru (baraše), tak přesné sesazení a montáž všech ostatních dílců. Díky pečlivému sestavení nabízejí klavíry Carod čistý a příjemný tón.

 

 

 

 

 

 

 

Seřízení klavíru – po pečlivém sestavení nástroje následuje seřízení mechaniky a všech pohyblivých částí klavíru. Zkušení mistři odhalí sebemenší odchylku, která by mohla ovlivnit kvalitu zvuku nástroje.

 

 

 

 

Ladění a intonace – nyní nastává okamžik, kdy se obyčejný zvuk mění v ušlechtilý tón a klavír od tohoto okamžiku získává svůj osobitý hlas.

 

 

 

 

 

 

 

Výstupní kontrola – každý klavír prochází tříhodinovým zátěžovým testem, jehož cílem je zaběhnout všechny pohyblivé součásti klavíru a zároveň prověřit kvalitu montáže a seřízení všech funkčních částí klavíru.

 

 

 

Expediční sklad – v tomto okamžiku je výrobní proces klavíru CAROD u konce. Nyní ho čeká povinný devadesátidenní odpočiněk v expedičním skladu, kde nástroj zraje a zároveň je 6x laděn. Poté následuje finální vyčistění, zabalení a expedice nástroje do různých koutů světa k rukám autorizovaných prodejců a jejich zákazníků.

 

 

 

 

DOVĚTEK – LISTOPAD 2021: Společnost CAROD PIANOS Ltd. Čína přestala v druhé polovině roku 2020 a patrně v důsledku pandemie Covid-19 přijímat objednávky na nové nástroje a postupně utlumila komunikaci se zahraničními partnery. Současný stav továrny a výroby nástrojů CAROD není v tento okamžik znám…