Pohled do historie: Výrobci pian v Čechách a na Moravě

Napadla vás někdy otázka kolik tuzemských výrobců pian působilo v Čechách a na Moravě na konci devatenáctého a v průběhu dvacátého století? Výsledný seznam značek je opravdu překvapující.

Při pátrání v historii jsem se zaměřil zejména na ty výrobce, s jejichž nástroji se dodnes můžeme setkat v našich domácnostech, nebo na ně můžeme narazit v inzertní nabídce.

Většina z níže uvedených výrobců zažívala svůj největší rozmach v dvacátých a třicátých letech minulého století, a to díky slibně se rozvíjející tehdejší ekonomice, stoupající životní úrovni a široké poptávce v období tzv. první republiky, kdy vlastnit piano a hrát na něj bylo znakem vysoké životní úrovně a prosperity dané domácnosti.   

Zlom nastal s příchodem II. světové války, kdy většina tuzemských výrobců pian byla přinucena pozastavit svoji výrobu, nebo přejít na válečný výrobní sortiment, jako např. dřevěné bedny na munici a podobně.

Po skončení II. sv. války bylo obtížné najít síly a prostředky na obnovení původní výroby pian a tehdejší výrobci se potýkali i s nedostatkem kvalifikovaného personálu, zdrojů kvalitních materiálů vhodných pro stavbu pian a v neposlední řadě i s nedostatkem zákazníků ve válkou vyčerpané zemi.

Výrobci pian, kteří toto náročné poválečné období přečkali, byli následně znárodněni nastupujícím politickým režimem, jejich výroba byla ukončena, nebo v lepším případě sloučena do národního podniku Továrna Na Piana se sídlem v H.Králové v rámci tzv. kolektivizace. O těchto značkách se dnes hovoří jako o portfoliu firmy PETROF, která se jako jeden z největších a nejvýznamějších výrobců pian na našem území stala zázemím těchto značek.

 

V tomto někdejším národním podniku se nakonec nejlépe prosadily značky PETROF, SCHOLZE, RÖSLER, FÖRSTER, WEINBACH a FIBICH.

Rád bych se ještě zmínil o značce BOHEMIA Piano z Jihlavy, která vznikla a do povědomí zákazníků se dostala až v poslední dekádě 20. století. V roce 2007  byla tato firma pohlcena německým výrocem pian BECHSTEIN a následně zanikla.

Dnešní nabídka nových pian je na našem trhu pestrá a zahrnuje jak tradiční tuzemské, tak i dovážené značky v různých cenových třídách.  

 

Výrobce Sídlo Firmy
AKORD (patřil pod PETROF) Hradec Králové
BÁRTA Hradec Králové
BĚLOHLÁVEK Jihlava
BOHEMIA Jihlava
BROŽ Kolín – Velim
DALIBOR Zákolany
DUCHÁČEK Turnov
FIBICH Jihlava
FÖRSTER Jiříkov
HLUCHÁŇ Brno
HOFFMANN & CZERNY Jihlava
JOHAN GAMPE Liberec
KAŠPAR Hradec Králové
KOCH & KORSELT Liberec – Kateřinky
LANGER Pardubice
LHOTA Hradec Králové
LÍDL & VELÍK Moravský Krumlov
LORENZ Trutnov
LYRA Opava
MARHA Jaroměř
PETROF Hradec Králové
PROKSCH Liberec
RAEHSE Liberec
RÖSLER Česká Lípa
ROUS Jičín
SCHOLZE Varnsdorf
WEINBACH Jiříkov